Creative Commons konsekwencje blokowania - okładkaBroszura Creative Commons: konsekwencje blokowania użycia komercyjnego to ciekawa propozycja na półce publikacji otwartościowych. Autorzy pod lupę wzięli licencję, której wykorzystanie powoduje najwięcej wątpliwości i problemów czyli Creative Commons z warunkiem Użycie niekomerycjne. Broszura jest świetnym uzupełnieniem rozdziału publikacji w świetle GNU Dlaczego nie warto stosować licencji z warunkiem NC.

Autorzy prezentują szereg argumentów dlaczego stosowanie licencji z NC nie jest efektywne i do jakich ograniczeń może prowadzić jej wybór dla naszych prac. Publikacja ma formę pogłębionego zestawu 19 pytań i odpowiedzi. W przystępny sposób wyjaśnia konsekwencje stosowania licencji z warunkiem NC, ilustrując przykładami. W publikacji znajdziemy odpowiedzi na takie kwestie, jak:

• czym jest niekomercyjne wykorzystanie,
  • jak moduł NC wpływa na rozpowszechnianie treści i czy zabrania wykorzystania komercyjnego,
  • jakie są alternatywne sposoby zapobiegania zawłaszczenia pracy przez przedsiębiorstwa handlowe,
  • czy treści na licencji z atrybutem NC może być wykorzystywana w szkołach, na szkoleniach czy uniwersytetach,
  • czy warunek NC ma jakieś zalety.

Broszura powstała na podstawie niemieckiej publikacji Paula Kimpela.

Źr. KOED